Ve čtvrtek 14. 12. 2006 v 18 h se v Café baru na zámku uskuteční uvedení knížky ZEMĚ MORAVSKÉ BRÁNY volnomyšlenkáře Josefa Haubelta (na obrázku) a hranického fotografa Milana Sanetříka. Přijďme!

noviny Příjemné Hranice

předcházející číslo | číslo 4 | následující číslo

CHTĚJÍ PRACOVAT POSPOLU

"Dne 4. 12. byla ustanovena nová koalice ODS, ČSSD, Nezávislých, SZ/KDU-ČSL a PaS a z jejího pověření navrhuji zařadit na jednání zastupitelstva mimořádný bod o odvolání starosty, místostarosty a všech členů rady", zhruba tohle pronesl na úvod zasedání zastupitelstva 6. prosince Miroslav Kutý (ODS). Všichni už dlouho věděli, co bude následovat. Miroslav Raindl (KSČM), Daniela Jablonská (PH) a Radek Fojtů (PH) se ohradili s tím, že by rádi slyšeli nějaký důvod tohoto návrhu. A Miroslav Kutý (ODS) to hezky zdůvodnil: "Nová koalice chce pracovat pospolu." A pak už to šlo, jak bylo domluveno – starostou zůstal Miroslav Wildner (ODS), místostarostkou se nově stala Radka Ondriášová (PaS), v radě zůstali Jiří Haša (SZ/KDU-ČSL) a Radek Hlavinka (ODS) a nově byli zvoleni Miroslav Kutý (ODS), Jaroslav Sedláček (Nezávislí) a Josef Úlehla (ČSSD). Svá radní místa tedy museli opustit Radek Fojtů (PH), místostarosta Vladimír Juračka (H2000), Radovan Langer (H2000) a Zdeněk Špiřík (KSČM). Lidé v sále (schůze se konala na zastřešeném zámeckém nádvoří) místy tleskali a místy volali fuj, ale nějaký jednotný názorový proud jsem nepozoroval.Nabízím několik úhlů pohledu na tuto "rekonstrukci rady":

Vítězství technokratů – Lídr Práva a spravedlnosti Ivo Holec v předvolební kampani řekl něco ve smyslu, že městu mají vládnou ti, kteří uskutečňují přání lidí a ne svoje sny. Zhruba takto nějak. První věta je samozřejmě jen populistická floskule, protože žádná "přání lidí" neexistují. Druhá část je zajímavější. Pokud něco spojuje strany, které tentokrát zůstaly v opozici, je to přítomnost jistého "idealismu", že město není "firma jako každá jiná" (jak kdysi – opět zhruba – řekl ex-lídr ČSSD Rudolf Novák). Strany, které tvoří současnou "pozici", kladou především důraz na ekonomický rozměr správy města. Nic proti tomu.

Vítězství antikomunistů – Jistě se najdou lidé, které na současném řešení uspokojí pokračování komunistické izolace, tedy odvolání Zdeňka Špiříka (KSČM) z rady. Tento antikomunismus ale osobně považuji za přežitý a blbý. Pokud by Zdeněk Špiřík kandidoval za kteroukoli jinou stranu než KSČM, byl by dnes nejméně místostarostou. Kvůli zaslepenému antikomunismu, který vidí jen současné komunisty (a ty minulé blahosklonně nevidí), ovšem jeho schopnosti využity nebudou.

Vítězství hybatelů – Hybatelům hranické ODS se splnil dávný sen – ODS bude vládnout bez Vladimíra Juračky. Tento silný hybný moment Juračka podcenil a spolehl se na sounáležitost pravice. Juračka se hned po volbách smířil s rolí místostarosty a odmítl křeslo starosty na prvním zasedání zastupitelstva, přestože tehdy by ho byl získal a přestože ještě tehdy měl šanci ustavit koalici bez ODS. Dalším vývojem věcí byl zaskočen, i když ze zpětného pohledu je zjevné, že jinak se věci vyvíjet nemohly a on zaskočen být neměl. Ale - po bitvě každý generálem. Zpět k ODS – splnil se jí sen a my uvidíme, nakolik šťastnou ji učiní. A nakolik je vlastně Juračka ne/nahraditelný.

Vítězství těsné většiny – Pokud ovšem spekulujeme o možnosti vytvořit koalici bez ODS, musíme vidět, že i toto řešení by trpělo stejnou nemocí jako koalice současná. Opět – už přinejmenším potřetí – vzniká v Hranicích těsně většinová koalice. Totéž pozorujeme i na celostátní úrovni – a není to jen problém Česka. Tyto patové výsledky o čemsi svědčí a cosi určují, ale nebudeme se teď pouštět do úvah co vlastně. Jedno je ale jisté: dnes litujeme toho, že se mimo koalici ocitl Vladimír Juračka, Zdeněk Špiřík a další, kteří mohli městu leccos přinést. Jenže kdyby zvítězil Juračka, zůstal by mimo zase třeba Radek Hlavinka (ODS), kdyby trvala původní koalice ODS, H2000, PH a Z/KDU-ČSL nevešel by se Zdeněk Špiřík atd.... A vždy by to byla uboze nadpoloviční většina.

Takže hromady dohromady (suma sumarum) – nechme se překvapit, co nová koalice městu přinese. O potencionálních rizicích byla řeč minule.

JJKN | 8. prosince 2006


P. S.: Několik čtenářů mi napsalo, že v tomto komentáři vlastně úplně ignoruji to, co je podle jejich názoru nejdůležitější – ODS byla k ustavení nové koalice donucena nesolidním jednáním koaličních partnerů (H2000, PH, Z/KDU-ČSL). Byl bych v tomto ohledu velice opatrný – kvůli tajnému hlasování se nikdy nedozvíme, kdo jak hlasoval a připadá mi nepravděpodobné, že ODS a Z/KDU-ČSL beze zbytku dodržely dohodu, zatímco H2000 a PH ji nedodržely... Obecně myslím, že kdyby povolební jednání nebyla uspěchaná, přišla by ODS s plánem současné koalice mnohem dřív, protože vyhovuje jejím zájmům víc. A zastupitelstvo si mohlo ušetřit říjnovou blamáž...
9. prosince 2006
Webatlas města Hranice
Příjemné Hranice 2006 | 2002–6
volby do zastupitelstva 2006


PH DO OPOZICE
Po čtyřech letech jdou Příjemné Hranice do opozice. Po celou dobu svého radování (působení v radě) jsem záviděl kolegům, kteří "byli v opozici" – ta role je skutečně zajímavější. A i tato role se dá dělat dobře. Věřím, že naši borci ji zvládnou opět skvěle :-)

Památky
města
Hranic

Více zde


HRANICKÉ KŘÍŽE – IV
Jeden z mladších, dobře zachovaných kamenných křížů v Hranicích stojí před kostelem Stětí sv. Jana Křtitele. Detailní, až strojově přesné, opracování svědčí výmluvně o duši doby svého vzniku – rychlý technický pokrok, ale obsahová / výrazová vyprázdněnost (samozřejmě nesrovnatelná s dobou dnešní...). Kříž zakoupil za 250 zl. v Olomouci Jakub Trousil v roce 1864, tedy v roce stého výročí vysvěcení tohoto farního kostela.

Čtyřhranný sloupek nese reliéf Panny Marie s probodeným srdcem, v horní části zdobení vertikálními žlábky, v podstavě kříže emblém JHS. Na zadní straně nápis: "Haecce crux / erecta sumptibus / Jacobi Trusil / A.D. 1864" (Tento kříž vztyčen nákladem Jakuba Trousila léta Páně 1864). Na (Ježíšově) levé straně je nápis „E. Melnitzky in Olmüz“, tedy podpis známého olomouckého sochaře Ernsta Melnitzkyho. Narozdíl od svých kolegů z rozcestí nebyl kříž zřejmě nikdy opatřen lucernou. Pokud bychom prováděli nějakou typologii křížů, pak kříže před kostely představují jakýsi přechodový typ mezi interiérovými kříži a samostatnými kříži v exteriéru. Ještě jiný typ pak tvoří kříže náhrobní (které mimochodem necháváme stranou tohoto seriálu). Vzdejme úctu našemu Spasiteli!
větší foto