HRANICKÉ REFERENDUM
 


 
Rada města 15. února 2005 (poměrem hlasů 5:2) nedoporučila zastupitelstvu konání místního referenda o připojení či nepřipojení Hranic na budoucí dálnici D47. Jsem pro referendum, protože myslím, že by Hranicím pomohlo. Nikoli kvůli rozhodnutí samotnému, ale psychicky.
Abych použil automobilovou metaforu - je velký rozdíl, jestli křižovatku projedu v duševní pohodě a klidu - anebo jestli jsem z ní vynervovaný a naštvaný. Z venku se to samozřejmě nepozná. Stejně to může být s přivaděčem - budoucnost třeba jednou ocení, že bylo prozíravé Hranice připojit či nepřipojit, ale momentální vášně ve městě to bohužel nezklidní. Ač osobně myslím, že by Hranice na D47 měly být napojeny, domnívám se, že bez širšího konsenzu bude i toto (podle mého názoru správné) rozhodnutí rozhodnutím špatným!
Na jedné straně je tu zastupitelský pocit "musíme rozhodnout zodpovědně bez ohledu na emoce, lidé nemají dost informací a k referendu jich přijde málo, takže stejně nebude platné", na druhé straně zase členové petičního výboru proti připojení prohlašují "referendum nechceme, lidé dali najevo svůj názor naší peticí". Je mi z toho smutno. Za obojím vidím především strach - neochotu podívat se na to "jak to skutečně je" - protože nic skutečnějšího než všeobecné hlasování v této oblasti neexistuje.
Ať se ukáže, že problém zajímá jen 20 % Hraničáků, ať se ukáže, že 90 % z nich je proti přivaděči, ať se ukáže že třeba 55 % je pro přivaděč... Každý takový výsledek a celá kampaň kolem referenda by měly mnohem větší hodnotu, než přímé rozhodnutí zastupitelstva pro či proti přivaděči.
Jiří J. K. Nebeský

Pro zajímavost: zastupitelé za Příjemné Hranice si myslí toto:
Radek Fojtů: přivaděč ano, referendum ne
Jirka Nebeský: přivaděč ano, referendum ano
Jirka Nezhyba: přivaděč ne, referendum ano
Takže nám chybí už jen: přivaděč ne, referendum ne :-)

 


 
17. února 2005