Příjemné Hranice
        heja!
slunéčkoNEBESKÁ VĚDMA II – ŘEŠENÍ | 22. října 2006

Tři týdny před volbami jsem se pokusil prognózovat výsledek voleb (viz níže). Tady je srovnání předpokládaného a reálného výsledku:

volební strana
předpoklad
realita
1. Nezávislí
1
2
2. ODS
3
5
3. Příjemné Hranice
2
2
4. Hranice 2000
4
4
5. ČSSD
4
3
6. Zelení – KDU-ČSL
3
2
7. Právo a spravedlnost
2
1
8. KSČM
4
4
9. Republikáni
0
0


Ve třech případech jsem se strefil. Nejvýraznější odchylka je u ODS, kde jsem volební výsledek hrubě podcenil. Ostatní rozdíly jsou dány často nepatrnými pohyby hlasů. Původní text je zde:

NEBESKÁ VĚDMA | 4. října 2006

Jen tak pro zajímavost chci vyzkoušet své analyticko-prognostické schopnosti a předpovědět výsledek říjnových hranických voleb. Uvidíme, jak se vyplní.

1. Hranické zastupitelstvo má 23 členů. Z volebních výsledků 1994, 1998 a 2002 lze dedukovat, že volebním potenciálem velké strany dostávají zpravidla 4 mandáty, překročit tuto hranici je obtížné. Menší strany se pohybují na 2 až 3 mandátech. Překročit tuto hranici směrem dolů je obtížné.

2. Velké strany jsou v Hranicích Hranice 2000, ČSSD a KSČM. Menší strany jsou Příjemné Hranice, ODS a KDU-ČSL, okrajovou stranou zatím byli Nezávislí s jedním mandátem.

3. "Vládní" strany logicky ztratí, protože jsou v očích veřejnosti zodpovědny za současný stav města (a zápory v obecném vnímání vždy převažují nad klady). Týká se to H2000, PH a ODS. Je ovšem otázkou, nakolik vůbec veřejnost vnímá jednotlivé subjekty jako "vládní".

4. Předpokládané výsledky – pořadí stran odpovídá počtu hlasů ve volbách 2002:
Hranice 2000 – v roce 2002 měly excelentní výsledek (6 mandátů), daný extrémní volební situací. Letos předpokládám 4 mandáty.
KSČM – pozorujeme pozvolný pokles volebních výsledků KSČM, počet mandátů však myslím zůstane stejný. Letos předpokládám 4 mandáty.
ČSSD – momentálně ČSSD neztělesňuje naděje na změny, ale celostátní výsledky pravděpodobně potvrdí dosavadní počet mandátů. Letos předpokládám 4 mandáty.
Příjemné Hranice – strana změny z roku 2002 výraznější změny neprosadila. Letos předpokládám 2 mandáty.
ODS – vzhledem k celostátním výsledkům zřejmě potvrdí dosavadní počet mandátů. Letos předpokládám 3 mandáty.
KDU-ČSL / Zelení - koalice těchto dvou stran sice podle mého názoru přinese 3 mandáty, ale koalice se po volbách rozpadne s tím, že KDU-ČSL bude mít 2 hlasy (a fakticky tak potvrdí propad z roku 2002) a Zelení 1 hlas. Letos předpokládám 3 mandáty.
Nezávislí – tato podnikatelská strana má šanci získat 2 mandáty.
Právo a Spravedlnost – strana schramstne hlasy nespokojených voličů, ale obskurní image mnohé odradí. Letos předpokládám 2 mandáty.
Republikáni M. Sládka – Letos předpokládám 0 mandátů.

5. Dosud jsem jednotlivá čísla nesčítal. Moment. Vychází mi: 24 mandátů, což tedy znamená o jeden mandát víc, než má hranické zastupitelstvo. Musím tedy své předpoklady opravit a myslím, že:
Nezávislí získají pouze 1 mandát.

6. Myslím, že starostou Hranic zůstane Vladimír Juračka, ovšem v čele mnohem různorodější a nestabilnější koalice, na níž budou s vyjímkou KSČM, ČSSD a PaS participovat všechny strany, které se do zastupitelstva dostanou.

Jiří J. K. Nebeský   • na úvod

   • volební program

   • přehled kandidátů

   • včera a dnes

   • aktuální zprávy

   • kontakt

volby, 20.-21. X. 2006